Według statystyk WHO, choroba zwyrodnieniowa stawów o mniejszym lub większym nasileniu może dotyczyć nawet 50% osób po 40. roku życia. Jej główne objawy to zesztywnienia, deformacje i bóle stawów, znacznie ograniczające możliwość ruchu. Jedną z metod leczenia choroby są iniekcje dostawowe, wykonywane w NZOZ Medica-Med Pruszków.

Bezpośrednią przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów są zaburzenia ilości oraz jakości chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzowanie ruchów stawów oraz przesuwanie się powierzchni stawowych. Wraz z rozwojem choroby, uszkodzeniom ulegają także inne struktury stawów: kości pod chrząstką, torebka stawowa, ścięgna, mięśnie i więzadła. Choroba skutkuje sztywnością i bólem stawów, a także ograniczeniem ich ruchomości. Zwyrodnieniem są zagrożone wszystkie stawy w organizmie człowieka, choć najczęściej schorzenie atakuje staw kolanowy, biodrowy, łokciowy, stawy stóp i dłoni. Do czynników, które sprzyjają rozwojowi zwyrodnień stawów zalicza się otyłość, osłabienie mięśni otaczających staw, wrodzone wady budowy stawów, wyczynowe uprawianie sportu, a także czynniki zawodowe. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta również z wiekiem.

Iniekcje dostawowe – na czym polegają?

Jedną z metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza u pacjentów, u których nie pomaga tradycyjna terapia polegająca stosowaniu leków doustnych lub maści, są iniekcje dostawowe, wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów w Medica-Med Pruszków. Polegają one na wstrzyknięciu środka farmakologicznego bezpośrednio w okolice bolącego stawu. Cały zabieg trwa z reguły około 15 minut, zazwyczaj przeprowadza się serię od 3 do 5 iniekcji w odstępie kilku dni.

Iniekcje dostawowe są zabiegami mało inwazyjnymi. W przypadku nadwrażliwości na składniki leku może pojawić się zaczerwienienie lub swędzenie skóry. U niektórych pacjentów występują bóle w miejscu nakłucia, lekkie zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego

W Medica-Med Pruszków do iniekcji dostawowych wykorzystywane są m.in. nowoczesne preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Co ciekawe, kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, która odpowiada m.in. za jędrność i napięcie skóry, ale również za prawidłową pracę stawów. Jest składnikiem płynu stawowego, amortyzującego powierzchnię chrząstek stawowych oraz zmniejszającego ich tarcie. Jak wykazały liczne badania naukowe, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zmniejszenia zawartości kwasu hialuronowego w płynie stawowym oraz pogorszenia jego jakości, co objawia się m.in. zaburzeniami pracy stawów oraz ich bolesnością. Uzupełnienie niedoborów kwasu w płynie stawowym pomaga je znacząco zmniejszyć.

Pacjentów zainteresowanych iniekcjami dostawowymi zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją. Zapisy na zabiegi możliwe są telefonicznie (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-20:00) po numerami (22) 738-80-00 oraz (22) 506-59-80 lub mailowo pod adresem zapisy@medicamed.pl. Zapraszamy!