Złamania, zwichnięcia, zerwania, skręcenia – układ kostno-stawowy człowieka jest narażony na wiele urazów oraz chorób. Jeszcze niedawno schorzenia tego typu wiązały się z koniecznością uciążliwego, długotrwałego leczenia. Terapię urazów ortopedycznych zrewolucjonizowało jednak wykorzystanie osocza bogatopłytkowego.

Osocze bogatopłytkowe – zwane również czynnikami wzrostu lub PRP (Platelet Rich Plasma) – to część składowa ludzkiej krwi, odpowiedzialna za procesy gojenia i regeneracji. Ma wpływ na gojenie tkanek oraz białek adhezyjnych stymulujących procesy krzepnięcia krwi. Zabiegi terapeutyczne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są od ponad 10 lat wykorzystywane m.in. w ortopedii, medycynie estetycznej oraz sportowej.

Osocze bogatopłytkowe – jak przebiega proces jego pozyskiwania?

Co bardzo ważne, osocze bogatopłytkowe jest substancją w pełni naturalną, więc jego późniejsza aplikacja w zmienione chorobowo miejsce nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Pozyskanie osocza rozpoczyna się od pobrania od pacjenta niewielkiej ilości krwi. Umieszczona w probówce krew trafia następnie do specjalnej wirówki. Kilkunastominutowy proces wirowania powoduje oddzielenie się trzech warstw płynów składających się na krew: erytrocytów, osocza bogatopłytkowego oraz zwyczajnego osocza. PRP jest następnie odciągane do strzykawki i gotowe do podania pacjentowi w formie iniekcji.

Terapia osoczem bogatopłytkowym w Medica-Med Pruszków

W Medica-Med Pruszków oferujemy terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w przypadku następujących urazów i schorzeń:

  • uszkodzenia mięśni, ścięgien i chrząstek,
  • łokieć golfisty/tenisisty,
  • kolano skoczka,
  • zapalenie kaletki przedrzepkowej i podbarkowej,
  • przeciążenia oraz zwyrodnienia ścięgien i stawów,
  • zaburzenia zrostu kostnego,
  • ostrogi piętowe, zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego znacznie skraca czas leczenia i powrotu do pełnej sprawności, a także w naturalny sposób zwiększa jego skuteczność.

Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspomniano, terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do substancji farmakologicznych, PRP nie powoduje żadnych reakcji uczuleniowych. Stosunkowo krótka jest również lista bezwzględnych przeciwwskazań do jego wstrzykiwania. Zaliczają się do nich zaburzenia czynności płytek krwi, posocznica, małopłytkowość w stadium krytycznym, przeprowadzane niedawno miejscowe iniekcje w miejscu zabiegu oraz brak stabilności hemodynamicznej pacjenta.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych leczeniem urazów i schorzeń przy pomocy osocza bogatopłytkowego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Numery telefonów oraz adresy mailowe znaleźć można tutaj: https://pruszkow.medicamed.pl/kontakt/.